Yeni başlayanlar için model uçak seçimi ve tavsiyeler

Evet, planlarımızı yükleyebildik gözüküyor, umarım yüklerken ebat değiştirmemiştir, bastırırken ORİJİNAL olmasını istiyorsanız, HİÇ BÜYÜTME ve KÜÇÜLTME yapmadan bastırmanız gerekir. Yüklenebilecek dosya boyutunu arttıran yöneticilere de teşekkür ediyoruz.

Buraya kadar verilen bilgiler neticesinde, uçağı satın mı alacaksınız, benim verdiğim tavsiyelerin planlarından mı yapacaksınız yoksa BAŞLANGIÇ İÇİN EĞİTİM MODELİ KRİTERLERİ'ne uygun bir uçak mı seçeceksiniz, bu sizin kararınız.

Burada tavsiye ederek planlarını verdiğim uçaklar AHŞAP, ve balsa ağırlıklı, balsa PAHALI bir malzeme, KAPRON, DEPRON, XPS Köpük, FOAMBOARD gibi malzemelerden AYNI AMACA SAHİP daha ekonomik modeller yapılabilir. ÇAYLAĞI geliştirebilir veya yenileyebiliriz demiştik, ancak o uçak ile tek başınıza başlayamazsınız, belki bizim PİECE o'CAKE'i, başka malzemeden yapabiliriz. Bir düşünelim, siz de düşünün ve önerilerinizi belirtin.

Ekli dosyalar

• Senioritavin.pdf
    5.7 MB · Görülme: 6
  • Piece O Cake.pdf
    804.7 KB · Görülme: 8
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Selim bey bu modeli şiddetle tavsiye ederim.Kanat açıklığı 140cm.Pilsiz ağırlık 970gr civarında.Filitest sitesinde plan ve yapım videoları var

Son düzenleme:
Selim bey bu modeli şiddetle tavsiye ederim.Kanat açıklığı 140cm.Pilsiz ağırlık 970gr civarında.Filitest sitesinde plan ve yapım videoları var

Tam biz uçak seçip birşeyleri kurcalayacakken, bir tavsiye geldi ve ÇOK GÜZEL oldu.

Bir arkadaşımızın (erdoğan bey) bir TAVSİYE'si var mutlaka araştırın ve değerlendirin. Uçağın adını vermemiş, ben küçültülmüş ve boyu biraz kısaltılmış TELEMASTER'a benzettim, ama uçakların çoğu birbirine benzer.
Daha önce sizlere tavsiye ettiğim SENIORITA gibi, SENIOR TELEMASTER da EFSANEVİ bir eğitim modelidir. SENIORITA'dan bahsederken bir de TELEMASTER'dan bahsetsemiydim diye düşünmüştüm. Orijini ALMAN'dır. 94 inç (2.4m) kanat genişliğindedir ve 0.45-0.60cuin'lik metanol motoru ile uçar. Planını ekte bulabilirsiniz. Çok güzel uçan bir uçak olduğu için daha küçükleri de yapılmıştır.

Yazdıklarımı okurken, mutlaka benim çok eskilerde kaldığımı anlamışsınızdır. Yaşlanınca böyle oluyor, yeniliklere adaptasyon güçlüğü çekiyoruz.

Hemen ÖNERİLEN UÇAĞI kriterlerimize göre değerlendirelim.

1. YAVAŞ UÇMALI: Bilmiyoruz.
2. Stabilite ve dihedrali fazla olmalı: Stabiliteyi bilmiyoruz, dihedral AZ mı çok mu anlamıyoruz kriteri ne?
3.Yeterince büyük olmalı: UYGUN ama alt sınırda
4. AĞIR ÇEKİM GİBİ HAREKET ETMELİ: Bilmiyoruz. DAMPİNG ne demek, ucuzluk mu başladı?
5. 35-50 gr/dm2 kanat yükü olmalı: pille 1100 gr ve kanat alanına da 32dm2 dersek, 34 gr/dm2 çıkar, UYGUN
6. Havada görülebilmeli: Kanat altı koyu renk ise UYGUN. Kendimiz kaplayacağımız için sorun değil.
7. 3 kanallı olmalı: 4 kanallı gözüküyor veya kaç kanallı olduğunu nasıl anlayacağız?

Bazı olumsuzluklar var, uçağın bir uçuş videosu varsa incelememiz, ve bu uçağı uçuran başkalarını bulup bazı şeyler öğrenmemiz ve fikirlerini almamız gerekiyor. ANCAK!!!!!!

Acemi olduğumuzdan videoda seyredeceğimiz uçağın,

- hızlı mı, yavaş mı uçtuğuna nasıl karar vereceğiz?
- Stabil olup olmadığını nasıl anlayacağız. Stabil ne demek?
- ağır çekim gibi hareket edip etmediğini nasıl anlayacağız.
- 4 kanallı ile 3 kanalın uçuştaki farkı ne?

Gördüğünüz gibi benim ve uçağı öneren arkadaşımızın tavsiyeleri SAĞLIKLI KARAR VEREBİLMENİZE YETMEDİ.

Peki şimdi NAPICAZ??

ŞÖYLE BAŞLAYACAĞIZ:

ERDOĞAN BEY, öneriniz için çok teşekkür ediyorum, bu önerdiğiniz uçağın adı ne, planını ve özelliklerini nerede bulabilirim, bir uçuş videosu var mı?

Ekli dosyalar

• Senior Telemaster.pdf
    789.2 KB · Görülme: 2
Son düzenleme:
Tam biz uçak seçip birşeyleri kurcalayacakken, bir tavsiye geldi ve ÇOK GÜZEL oldu.

Bir arkadaşımızın (erdoğan bey) bir TAVSİYE'si var mutlaka araştırın ve değerlendirin. Uçağın adını vermemiş, ben küçültülmüş ve boyu biraz kısaltılmış TELEMASTER'a benzettim, ama uçakların çoğu birbirine benzer.
Daha önce sizlere tavsiye ettiğim SENIORITA gibi, SENIOR TELEMASTER da EFSANEVİ bir eğitim modelidir. SENIORITA'dan bahsederken bir de TELEMASTER'dan bahsetsemiydim diye düşünmüştüm. Orijini ALMAN'dır. 94 inç (2.4m) kanat genişliğindedir ve 0.45-0.60cuin'lik metanol motoru ile uçar. Planını ekte bulabilirsiniz. Çok güzel uçan bir uçak olduğu için daha küçükleri de yapılmıştır.

Yazdıklarımı okurken, mutlaka benim çok eskilerde kaldığımı anlamışsınızdır. Yaşlanınca böyle oluyor, yeniliklere adaptasyon güçlüğü çekiyoruz.

Hemen ÖNERİLEN UÇAĞI kriterlerimize göre değerlendirelim.

1. YAVAŞ UÇMALI: Bilmiyoruz.
2. Stabilite ve dihedrali fazla olmalı: Stabiliteyi bilmiyoruz, dihedral AZ mı çok mu anlamıyoruz kriteri ne?
3.Yeterince büyük olmalı: UYGUN ama alt sınırda
4. AĞIR ÇEKİM GİBİ HAREKET ETMELİ: Bilmiyoruz. DAMPİNG ne demek, ucuzluk mu başladı?
5. 35-50 gr/dm2 kanat yükü olmalı: pille 1100 gr ve kanat alanına da 32dm2 dersek, 34 gr/dm2 çıkar, UYGUN
6. Havada görülebilmeli: Kanat altı koyu renk ise UYGUN. Kendimiz kaplayacağımız için sorun değil.
7. 3 kanallı olmalı: 4 kanallı gözüküyor veya kaç kanallı olduğunu nasıl anlayacağız?

Bazı olumsuzluklar var, uçağın bir uçuş videosu varsa incelememiz, ve bu uçağı uçuran başkalarını bulup bazı şeyler öğrenmemiz ve fikirlerini almamız gerekiyor. ANCAK!!!!!!

Acemi olduğumuzdan videoda seyredeceğimiz uçağın,

- hızlı mı, yavaş mı uçtuğuna nasıl karar vereceğiz?
- Stabil olup olmadığını nasıl anlayacağız. Stabil ne demek?
- ağır çekim gibi hareket edip etmediğini nasıl anlayacağız.
- 4 kanallı ile 3 kanalın uçuştaki farkı ne?

Gördüğünüz gibi benim ve uçağı öneren arkadaşımızın tavsiyeleri SAĞLIKLI KARAR VEREBİLMENİZE YETMEDİ.

Peki şimdi NAPICAZ??

ŞÖYLE BAŞLAYACAĞIZ:

ERDOĞAN BEY, öneriniz için çok teşekkür ediyorum, bu önerdiğiniz uçağın adı ne, planını ve özelliklerini nerede bulabilirim, bir uçuş videosu var mı?
Selim bey çok teşekkür ederim.Tabiki uçuş videosu ve planları ve hatta yapım videosu bile var.Filitest sitesinde hepsi mevcut.Model legacy diye geçiyor.Hem çift motorlu hemde tek motorlu olmak üzeri iki ayrı seçenekte sunmuşlar
Buyrun buda ben ve modelim
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Modelin yapım videosu ve site adresi