İlk Uçuş - Başarısız (Videolu)

Alacağınız en güzel ve tecrübeye dayalı tek önereceğim motor sunnysky 2814 1000 yada 1100 kv olanıdır.4s de 2400gr çekme gücü verir.3s de 1500gr uçağı deli eder.Esc olarakda skywalker 50 yada 60 amper.Ülkemizde mevcut ve çok hesaplı.Yaklaşık 900 yada 1100 gram olan modelleriniz içinde aynı motorun 2612 1000 yada 1100kv olanı.Tüm modellerimde kullanıyorum.Motorun yorumlarına yabancı sitelerde bakabilirsiniz

Alacağınız en güzel ve tecrübeye dayalı tek önereceğim motor sunnysky 2814 1000 yada 1100 kv olanıdır.4s de 2400gr çekme gücü verir.3s de 1500gr uçağı deli eder.Esc olarakda skywalker 50 yada 60 amper.Ülkemizde mevcut ve çok hesaplı.Yaklaşık 900 yada 1100 gram olan modelleriniz içinde aynı motorun 2612 1000 yada 1100kv olanı.Tüm modellerimde kullanıyorum.Motorun yorumlarına yabancı sitelerde bakabilirsiniz
Modelim pil ile 1180 gr

bunu mu diyorsunuz hocam?

Şuan 30€ üzeri fahiş gümrük ücretleri mevcut. Benim 3.000₺'lik çin alışverişime 5.000₺ ek masraf çıkardılar o yüzden gümrükte bırakmak zorunda kaldım. Yeni gelen gümrük kanunundan sonra nasıl sipariş verebiliriz öneriniz var mıdır?
Türkiye'de ki gümrük kanunlarına tam olarak hakim değilim bu sebeple yorum yapamıyorum.Bildiğim kadarıyla Türkiye ve Aliexpress arasında yürütülen bir uygulama sebebiyle gümrük vergisini sipariş verirken tahsil ediyor.Ancak Hobbyking veya diğer sitelerde bu durum geçerli değil.Bundan dolayı daha az vergi çıkabilir tam emin olmamakla beraber.Bilgisi olan biri bilgilendirebilirse biz de öğrenmiş oluruz hem.
Hocam kullanılan pile göre elde ettiğiniz itme gücü değişmez mi? 2150g itme gücünü sanırsam 5S pil ile alabilirsiniz. 3S pile ile daha düşük bir itme gücü elde edersiniz diye biliyorum.
Tabi ki de değişir.Öncelikle fizik kurallarından hatırladığımız üzere P(Watt)=V(Volt) x I(Amper) formülünü kullanarak gücü hesaplayabiliriz.Örneğin X bir motorda 10x6 Pervane ile 25A akım çektiğini varsayalım.Eğer 3S LiPo kullanırsak(3S LiPo'nun nominal voltaj değeri 11.1V);
P(Watt) = 11.1V x 25A = 277.5 Watt güç değerini buluruz bu minimum güç değeridir.LiPo bataryanın şarjı tam dolu olduğunda 12.6V yapacaktır dolayısıyla buna göre hesaplayabiliriz veya 12V da kabul edebiliriz.4S LiPo ile kullanırsak da, P=14.8V x 25A = 370 Watt güç elde edilir.

@CANKUT TAŞ hocam paylaştığınız linkteki motoru inceledim.Bence gereksiz ve aşırı güçlü bir motor, karar sizin elbette...

motor yetersiz kalıyor gibi geldi bana , ayrıca ağır olsa direk çakılması lazım senin atman ile uçak az da olsa süzülüyor sonra stall oluyor motor değiştirip dener misiniz

motor yetersiz kalıyor gibi geldi bana , ayrıca ağır olsa direk çakılması lazım senin atman ile uçak az da olsa süzülüyor sonra stall oluyor motor değiştirip dener misiniz
Selam, öncelikle kanat genişliğini 1000mm'den 2000mm'ye çıkardım. Uçak daha uzun süre havada kalmayı başardı fakat yine yeterli gelmedi. Sonrasında kullanmış olduğum 2S pil yerine 3S pil tercih ettim. Tabiki de kullandığım motorun 3S pili desteklediğine bakarak bu yöntemi kullandım. Böylelikle elde ettiğim güç arttı ve başarılı bir uçuş gerçekleştirdim. Öneriniz için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk Er
Tabi ki de değişir.Öncelikle fizik kurallarından hatırladığımız üzere P(Watt)=V(Volt) x I(Amper) formülünü kullanarak gücü hesaplayabiliriz.Örneğin X bir motorda 10x6 Pervane ile 25A akım çektiğini varsayalım.Eğer 3S LiPo kullanırsak(3S LiPo'nun nominal voltaj değeri 11.1V);
P(Watt) = 11.1V x 25A = 277.5 Watt güç değerini buluruz bu minimum güç değeridir.LiPo bataryanın şarjı tam dolu olduğunda 12.6V yapacaktır dolayısıyla buna göre hesaplayabiliriz veya 12V da kabul edebiliriz.4S LiPo ile kullanırsak da, P=14.8V x 25A = 370 Watt güç elde edilir.
Hocam peki Watt cinsinden elde ettiğimiz gücün uçağımız için yeterli olup olmadığını nasıl anlıyoruz? Ben hep kullanacağım motor+pervane ikilisinin gram cinsinden itki kuvveti test sonuçlarına bakarak seçiyorum. Fakat bazı motorlarda sadece Watt olarak yazıyor.

Hocam peki Watt cinsinden elde ettiğimiz gücün uçağımız için yeterli olup olmadığını nasıl anlıyoruz? Ben hep kullanacağım motor+pervane ikilisinin gram cinsinden itki kuvveti test sonuçlarına bakarak seçiyorum. Fakat bazı motorlarda sadece Watt olarak yazıyor.
Çok güzel bir konuya değindin Muhammet.Uçağımızın ne kadar güce (Watt) ihtiyacı olduğunu belirlemek için önce Uçak tipi, uçuş ağırlığı ve uçuş karakteristiği gibi faktörleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor.Normal şartlarda bunu hesaplamak için Mühendislik yaklaşımıyla farklı yöntemlerle hesaplanır ancak bu alanda yetkinliği olmayan bir çok insan için bu mümkün olmadığı için ve hepimiz hobi yaptığı için işin bu kısmına girmiyoruz.:) Tabi güç konusu biraz da kişinin beklentilerine de bağlı.Örneğin ben en azından yarım gazda sakin sakin uçabilmeliyim diyen birisi için farklıdır,uçsun da çok güçlü olmasa da olur diyen için de farklıdır.:D Ben, en azından yarım gazda rahat rahat uçabilmeyi,gerektiğinde modeli daha rahat tırmandırmayı ve güç konusunda sorun yaşamamayı tercih eden biriyim.1 Kilogram uçuş ağırlığı olan Trainer bir Uçak üzerinden ve kendi elde ettiğim sonuçlar üzerinden konuşmak istiyorum.Bu tip bir Uçakta 1000KV 140W motoru da denedim, 1000KV olup 330W motor gücü olan motoru da denedim.Her iki motorla uçmayı başarabildim fakat 1000KV 140W ile sakin havada %90 - 100 gaz aralığında uçabiliyorken, 1000KV 330W motorla tam istediğim gibi rahat rahat uçabildiğim,güç anlamında sorun yaşamadığım ve uçuş süresini arttırdığım bir sonuç elde ettim.Bu arada 1000KV 250W motoru da denedim.Ben böyle bir Uçak için 250 W'dan aşağısını tavsiye etmiyorum.LiPo bataryanızın hücre sayısı,kullandığınız pervane gibi etkenlerde motorun çekeceği akımı ve gücü değiştirecektir.Gerek forumda gerekse sosyal medyada bunun gibi motor tavsiyesi sorularına "1000KV motor 10x6 Pervane olur." gibi verilen cevaplarda KV'nin motor gücü anlamına gelmediğini, her 1000KV motorun farklı güçte olduğunu ve her Uçağa yeterli olmayacağını tekrar hatırlatmak istiyorum.Benim kendi uygulamalarımda izlediğim yöntem hesaplamalarımı yapıp,teknik özelliklere bakıp ve mevcutsa o motoru deneyen diğer kullanıcıların geri bildirimlerine&videolarına bakmaktır.Daha sonra Power Analyzer cihazı ile motoru yerde test ediyorum, X bir Pervane ve LiPo batarya ile ısınmadan istediğim gücü üretiyor mu? Isınıyorsa Pervaneyi küçültmeye gidiyorum.Devir biraz yüksek olsun diyorsam yine Pervane'yi küçültüyorum.Ya da biraz daha güç istiyorsam 1 numara daha büyük Pervane takıp optimum en iyi performansı verecek kombinasyonu belirliyorum.Tam gazda en yüksek çektiği akıma göre de ESC'yi belirliyorum.Daha sonra havadaki performansa göre de ufak tefek değişiklikler yapılabilir.Gram cinsinden static thrust yöntemi de, gücün ağırlığa endekslenmiş hali diyebiliriz.Bu yöntemle de yaklaşık olarak sonuç elde edilebilir, yanlış demiyorum.Herkesin düşüncelerine ve deneyimlerine saygı duyuyorum ancak benim izlediğim yol bu.Aşağıda örnek olması adına bir tablo paylaşmak istedim.

1 Kg uçuş ağırlığı olan;
Trainer ve Spor uçuş modeline sahip bir Uçak için: 250 - 350 Watt arası
Akrobasi modeli için: 500 - 700 Watt arası

Son düzenleme: