İlk Uçuş - Başarısız (Videolu)

Ben de 1400mm kanat açıklığında bir model inşa ettim fakat pil dahil ağırlık 1180 gr oldu. Motor emax 2212 970kv ve 22 denemeden hiçbirinde havalanamadık.1045 pervane ve 9060 katlanır pervane de farketmedi.Farklı bir motor denemek gerekiyor.
Motor gücü ne kadardı? KV değeri değerlendirme yapabilmek için yetersiz.

• Beğen
Tepkiler: CANKUT TAŞ
Emax 980 1047 pervanede maksimum 880 gr itki üretiyor (181w) Model beklediğimden ağır oldu (1180 gr) mrvcut durumda kv düşürmem mi gerekiyor mantıken? 3s 2200 mah ve 40a esc bağlı.
Hayır KV değeriniz gayet güzel modeliniz için.Sizin sorununuz güçle alakalı.Benim önerim 900-1200KV ve 300-330 Watt arası güç üreten motor tercih etmenizdir.Ama o ağırlıktaki bir Uçağı rüzgarsız havada mevcut ekipmanınız ile %90 gaz ve üzeri de olsa uçurabiliyor olmanız lazım.Sizin modelin benzerini ben 140 Watt ile uçurmuştum deneme amaçlı ama güç yetersizdi.Pil ile alakalı sorun olabilir mi? Motor dönüş yönü ters olabilir mi?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
deneme bu hocam.Pil 2250mah ve motor saat yönünde dönüyor,motor da ona göre iki üç derece sağa aşağıya bakarak monte edildi.Motor yetmiyor gibi görünüyor çünkü tırmanış gerçekleşmiyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
deneme bu hocam.Pil 2250mah ve motor saat yönünde dönüyor,motor da ona göre iki üç derece sağa aşağıya bakarak monte edildi.Motor yetmiyor gibi görünüyor çünkü tırmanış gerçekleşmiyor.
Videoyu şimdi izleyebildim.Video'da benim görebildiğim Uçak kalkış esnasında aşırı burun kaldırıyor ve Stall oluyor.Ağırlık merkezi ne durumda? Veya Elevatör'ü aşırı mı çektiniz? Bu tip bir Uçakta Chord'un 1/3 uzunluğunda hücum kenarından geride yeterli olur.Yatay eksende de CG ayarını yapmanız gerekmektedir.Uçak yeterli hıza ulaşmadan kanatta kaldırma kuvveti oluşmayacaktır.Bir de rüzgarsız havada elden havalandırıp denemenizi tavsiye ederim bir bakın Uçağın tepkileri nasıl.Pil konusunda ise eğer pil kapasitesinin altında akım veriyorsa doğal olarak motor potansiyel gücünü üretemeyecektir.Elinizdeki motorla zaten yeterli gücü elde edeceğinizi düşünmüyorum.Diğer bir tavsiyem test uçuşunuzu Flap kapalı iken yapmanız.Flap sürüklenmeyi arttıracaktır,zaten elinizdeki motor zayıf iyice zorlaştıracaktır uçuşu.

Hocam 22 deneme içerisinde flap kapalı da denedim.En son denemeyi çekmedim ama elden attım,10 metre kadar düz uçtu ve elevatörü yukarı versem de alçalarak çakıldı.Cgyi kordun 1/3 değil 1/4 olarak ayarladım.Farklı bir pil ile denemedim ama her zaman kullandığım pil sorun ihtimali biraz düşük. 1500gr itkiye sahip bir motor mu denesem diye düşünüyorum. Uçak 1180 gr mevcut motorun itkisi 880 gr.Malum ağırlığın %25i kadar fazla olursa rahat bir itki olur.

3s lipo ve 40a esc için ne motor önerebilirsiniz hocam? Veya kombinasyonu değiştirmeli miyim? Esc amperini veya cell miktarını arttırmak gibi.

Son düzenleme:
Hocam 22 deneme içerisinde flap kapalı da denedim.En son denemeyi çekmedim ama elden attım,10 metre kadar düz uçtu ve elevatörü yukarı versem de alçalarak çakıldı.Cgyi kordun 1/3 değil 1/4 olarak ayarladım.Farklı bir pil ile denemedim ama her zaman kullandığım pil sorun ihtimali biraz düşük. 1500gr itkiye sahip bir motor mu denesem diye düşünüyorum. Uçak 1180 gr mevcut motorun itkisi 880 gr.

3s lipo ve 40a esc için ne motor önerebilirsiniz hocam? Veya kombinasyonu değiştirmeli miyim? Esc amperini veya cell miktarını arttırmak gibi.
CG'yi hücum kenarından 1/3'ü kadar geriye ayarlayınız başlangıç olarak.İhtiyaç duyarsanız daha öne alabilirsiniz daha sonra.Ağırlık merkezi önde Uçak daha dengeli uçar ancak dezavantaj olarak Stall hızı artar.3S LiPo ve 40A Esc kombinasyonunuzu değiştirmenize gerek yok.Motor gücü(Watt) ve KV değerinin aralığından bir önce ki mesajımda belirttim.Kolay gelsin.Seçemezseniz bakarız.

• Beğen
Tepkiler: CANKUT TAŞ
Verdiğiniz kanat ve gövde ölçülerine göre modeliniz baya ağır.Bu modeli 1100kv yada 1000kv bir motor ve 10x47 pervaneyle uçurursunuz.Ayrıca videoda görebildiğim kadar aleronlar gövdeye yakın yerde olmuş.Aleronları kanat uçlarında yapmanız lazımdı.Daha hassas ve verilen komutlara daha duyarlı olurdu.

Son düzenleme:
Verdiğiniz kanat ve gövde ölçülerine göre modeliniz baya ağır.Bu modeli 1100kv yada 1000kv bir motor ve 10x47 pervaneyle uçurursunuz.Ayrıca videoda görebildiğim kadar aleronlar gövdeye yakın yerde olmuş.Aleronları kanat uçlarında yapmanız lazımdı.Daha hassas ve verilen komutlara daha duyarlı olurdu.
Hocam gövdeye yakın olanlar flapler.Kanat yçlarında ayeı aileronlar var.Yani iki kanatta toplam dört servo motor var.Çabuk havalansın diye flap açmıştım ancak sürtünme arttığı için daha fazla itki gerekliydi ve motor yetersiz kaldı.

Hocam gövdeye yakın olanlar flapler.Kanat yçlarında ayeı aileronlar var.Yani iki kanatta toplam dört servo motor var.Çabuk havalansın diye flap açmıştım ancak sürtünme arttığı için daha fazla itki gerekliydi ve motor yetersiz kaldı.
Evet motor ve pervane sorun olan

Aşağıdaki motorlardan istediğinizi tercih edebilirsiniz.Ben içlerinden seçim yapacak olsam 1.maddedekini seçerdim.
Performance Data (3S):
10x6: 368W, 36A, 1749g static thrust
11x8: 562W, 57A, 2610g static thrust
12x8: 678W, 70A, 3000g static thrust

Performance Data (4S):
9x4.5: 463W, 33A, 1789g static thrust
9x6: 566W, 42A, 2260g static thrust
10x6: 744W, 56A, 2802g static thrust

3S LiPo kısmına baktığımızda 10x6 Pervane ile 368 Watt güç ürettiği belirtilmiş.Bu motor hem KV(Rpm/Volt) olarak hem de güç(Watt) olarak sizin uçağınıza uygun olur.Peak Amper 36A olduğu için 40A ESC ile de kullanılabilirsiniz hem.Ancak hatırlatmam gereken bir konu var, burada paylaşılan verilerle sizin yaptığınız testlerde bir miktar farklılık olabilir(kullanılan pervanenin cinsi,materyal farkı,...vs).En güzeli Power Analyzer ile tam güçte verileri izleyip sıcaklık durumunu da değerlendirerek uygun Pervane ve ESC kombinasyonlarını belirlemektir.Düşük bir ihtimal ancak elinizde 50A ve üzeri ESC'de bulundurursanız iyi olur.

1.
2.
3.
4.
5.

Hocam çok teşekkür ederim çok değerli bilgiler bunlar.Yurtdışından getirtmeye çalışacağım.Olmadı ingilteredeki veya almanyadaki arkadaşlardan getirtirim.

Hocam çok teşekkür ederim çok değerli bilgiler bunlar.Yurtdışından getirtmeye çalışacağım.Olmadı ingilteredeki veya almanyadaki arkadaşlardan getirtirim.
Nasıl yaparsınız bilemiyorum ancak Hobbyking'den uzun yıllar güvenle alışveriş yaptık bir çoğumuz.Türkiye'ye sipariş verebilirsiniz.

Nasıl yaparsınız bilemiyorum ancak Hobbyking'den uzun yıllar güvenle alışveriş yaptık bir çoğumuz.Türkiye'ye sipariş verebilirsiniz.
Şuan 30€ üzeri fahiş gümrük ücretleri mevcut. Benim 3.000₺'lik çin alışverişime 5.000₺ ek masraf çıkardılar o yüzden gümrükte bırakmak zorunda kaldım. Yeni gelen gümrük kanunundan sonra nasıl sipariş verebiliriz öneriniz var mıdır?

Tamer Bey size çok soru soruyorum ama kusura bakmayın lütfen.Türkiye'de böyle bir ürün buldum.
  • İtme Gücü: 2150g (911W)
  • Desteklenen Güç 2-5S Li/Po
  • Önerilen ESC: 70A
  • Uyumlu Pervane: 12x6 - 12x6.5 (Projenizde uyumlu verilen ürünler kullanılabilir)
  • Ağırlık: 156g
bunu Tr'den alsam,3s lipo,sipariş geçeceğim 60a esc ve 9060 1045 1060 pervane ile kullansam nasıl olur? Olur da yurtdışından getirtemezsem bunu tercih edebilir miyim?
Hocam kullanılan pile göre elde ettiğiniz itme gücü değişmez mi? 2150g itme gücünü sanırsam 5S pil ile alabilirsiniz. 3S pile ile daha düşük bir itme gücü elde edersiniz diye biliyorum.