Yaz bitiyor, pistlerden havuz başına

selim özdil

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Biz HAVUZ dedik ama arzu eden, deniz veya göl kenarına gidebilir ve bizim teknelerde MOTOR YOK, sadece YELKEN ile gidiyor.

Daha önce bir model gemi sitesinin üyesi idim, orada bazı yelkenli planları ve inşaat teknikleri yayınlamıştım ve orası benim not defterim gibi idi ama birkaç sene önce kapandı. Bazı çizdiğim ve yayınladığım planlar artık yok ama yine birkaç tane var.

O sitede RC yelkenli yapmaya niyetlenenler, ters rüzgarda geri getiremem diye teknelerine HEP MOTOR KOYMAYI düşündüler, teknesini denizde kaçıranlar oldu, ama YAYGIN OLARAK, yelkenli tekneye motor takılmaz ve tekneyi, rüzgar nereden ederse essin, istediğiniz yere getirip götürebilirsiniz. Hiç RÜZGAR YOK diye düşündüğünüz, sizin farkedemediğiniz bir esintide bile tekneniz GİDER.

Belki ilgilenen arkadaşlar çıkar ve yapar diye KÜÇÜK ve kolay yapabileceğiniz bir tekne planı ekliyorum. Orijini FOOTY sınıfında bir yarışma katagorisine ait takriben 30 cm (1 FOOT) bir tekne, sınıfın adı teknenin büyüklüğünden geliyor. Bir park havuzunda KAÇIRMA korkusu yaşamadan yüzdürebilirsiniz. Bende bir tane var, bir fırsatım olursa resmini de çekip yayınlarım.

Ekli dosyalar

• Futi 1.pdf
    108.3 KB · Görülme: 17
Son düzenleme:
Biz HAVUZ dedik ama arzu eden, deniz veya göl kenarına gidebilir ve bizim teknelerde MOTOR YOK, sadece YELKEN ile gidiyor.

Daha önce bir model gemi sitesinin üyesi idim, orada bazı yelkenli planları ve inşaat teknikleri yayınlamıştım ve orası benim not defterim gibi idi ama birkaç sene önce kapandı. Bazı çizdiğim ve yayınladığım planlar artık yok ama yine birçak tane var.

O sitede RC yelkenli yapmaya niyetlenenler, ters rüzgarda geri getiremem diye teknelerine HEP MOTOR KOYMAYI düşündüler, teknesini denizde kaçıranlar oldu, ama YAYGIN OLARAK, yelkenli tekneye motor takılmaz ve tekneyi, rüzgar nereden ederse essin, istediğiniz yere getirip götürebilirsiniz. Hiç RÜZGAR YOK diye düşündüğünüz, sizin farkedemediğiniz bir esintide bile tekneniz GİDER.

Belki ilgilenen arkadaşlar çıkar ve yapar diye KÜÇÜK ve kolay yapabileceğiniz bir tekne planı ekliyorum. Orijini FOOTY sınıfında bir yarışma katagorisine ait takriben 30 cm (1 FOOT) bir tekne, sınıfın adı teknenin büyüklüğünden geliyor. Bir park havuzunda KAÇIRMA korkusu yaşamadan yüzdürebilirsiniz. Bende bir tane var, bir fırsatım olursa resmini de çekip yayınlarım.
Selim bey plan için teşekkürler. Planörlere ve yelkenlilere biraz meraklı birisiyim. İlk denemeler için basit bir yelkenli planı görmek güzel bir haber oldu benim için. En uygun vakitte denemek için planı arşivime ekliyorum. Başka alternatif model planları da varsa görmek isterim. :saygilar:

Bir de 1m US1M sınıfı, avustralyada bu konuda meşhur bir adamın (frank russel) planının inşaat planını çizmiştim. Adı da GOTHİC olabilir.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bulursam onu da yayınlarım, birkaç tane de küçükler olacak 50 cm, 65cm ama nerelerde hatırlayamıyorum, bulusam yayınlarım.

Bu da bizim futinin resmi

Yukarıda resim ve mesaj biraz yamuk çıkmış, biraz bilgi vereyim.

Ortadaki bizim FUTİ, yaklaşık 30 cm boyunda ve plana göre yapılmış bir tekne, servolar da resimde görüldüğü gibi 90 derecelik standart servo, esliden bizim uçak servoları 60 derece idi, veya tekne için yapılan birkaç tur dönen servolar var, öyle bir servo kullanacaksanız servo kolu boyunu ayarlamanız veya çok turlu servolamakara takmanız gerekir.

Balsa inşaat, ve epoksi ile iç dış boyanmış, yelkenler UÇURTMA KUMAŞI. Burada dikkat etmeniz gereken uçurmakumaşı ile paraşüt kumaşının farkını bilmek, paraşüt kumaşı hava geçirir, uçurtma kumaşı geçrmez. Naylon torbadan yaparsanız daha hafif fakat dayanıksız olur.

Bu tekneler SLOOP diyorlar, bizim futi'de SWİNG RİG tabir edilen donanım var, yani jib bomu ana direkte bir pivota bağlı. Bu düzeni özellikle küçük teknelerde kullanıyorlar ve yelken tek servo ve tek iple kontrol ediliyor.Sağda yarım yamalak gözüken ise 50 cm bir tekne, gövdesi camyünü ve epoksi ile lamine edilmiş, onu da ben çizmiştim, onun farkı, yelkenlerin farklı olması, klasik düzen diyorlar yani jib pivotu gövde üzerinde. Yinetek servo fakat ana yelken ve jib ayrı ayrı iplerler kontrol ediliyor.

Benim skipperliğim pilotluğumdan çok daha kötü. Yelken bilmem ama bidiğini zannedenlerin çoğundan fazla bilirim.

4-5 sene önce 3.5 m boyunda, yelken öğrenir ve gölde gezinirim diye GERÇEK bir yelkenli yapmıştım, Tasarımını çok severek yapmıştım, salması, dümeni katlanabiliyordu, yani derinliği 1 metre salma ve 75 cm dümen ile kıyıya kadar gelebiliyordunuz. Rahatsızlanınca kullanamam diye bir organizayona çocukları eğitsinler diye verdim.

Bizim US1M sınıfı teknemiz için çizdiğimiz inşaat planını da bulduk, tasarımcının orijinalini ve bizim detaylandırdığımızı ekte bulabilirsiniz. Bir de IOM sınıfı tekneler var, onların boyu da 1m, genellikle bunları yapmak yerine SATIN ALMAYI tercih ediyorlar, satılanlar kompozitten yapılıyor ve ÇOK PAHALI'lar. Ben tabi bizim gothic planını çizerken bu RC yelkenliler hakkında neredeyse hiçbirşey bilmiyordum, bir tane yaptım, birkaç kere yüzdürdüm, tabii usta bir RC skipperine göre nasıl yüzüyor bilmiyorum ama benim için MUHTEŞEM idi.
Uçaktaki gibi bu modelcilikte de HAFİF'lik çok önemli, biz inşaat kısmını tasarlarken hafifliğe önem verdiğimizden, yüzdürmek için kurması zaman alan bir tekne oldu, yarım saat civarı kurması sürüyor, hatta bazen yardımcı gerekiyor, büyük ve taşırken özellikle yelken kısmına dikkat etmeniz gerekiyor, ipler karışıyor falan fişman. Çizdiğim planda, gövde inşaat tezgahı da var, sonra ona birkaç değişiklik yapmıştım çok güzel olmuştu.
Sonradan bu sıkıntıları çözüp yeni birşey çizeyim veya bu yaptığımı modifiye edeyim diye düşündüm ama yukarıda gördüğünüz daha küçüklerini yapmak işme geldi, alıp gidip suya koyuyorsunuz yüzüyor. 50 cm boyunda olanı daha çok seviyorum. Muhtemelen birşeylerini çizmişimdir ama anlaşılabilecek bir planı olduğunu hatırlamıyorum.
Bir de bu teknelerin nasıl yapıldığını merak eden olabilir. Eklemeyi becerebilirsem birşey daha ekleyeceğim, aslıda bunu yapanlar, sadece oradaki gibi bir plandan yapıyorlar.

Ekli dosyalar

• Gothic.pdf
    463.4 KB · Görülme: 2
  • Goth-USOM.pdf
    2.6 MB · Görülme: 2
  • us1mconst.pdf
    590.9 KB · Görülme: 0
Son düzenleme:
Arkadaşlar, inşaat kılavuzu yüklüyorum diye plan yüklemişim, kılavuzu yükleyerek önceki mesajı düzelttim.