Spektrum Alıcımın Anteni Koptu

Sümer Ağabey ne olur ne olmaz diye yedek anten aldırdın bana :))
Sevgili kardeşim, 2.4 GHz sistemlerin antenlerinin sadece o uçtaki yaklaşık 4 cm'lik kısmı sinyal alır. Gerisi blendajlıdır ve sadece sinyal iletir. Uç kısmı kopuk olan bir anten pratik olarak yok hükmündedir. Bunun ne olur ne olmazı" yok. Kusura bakma.

Sümer ağabeyime katılıyorum.Bu bir şey olmaz denilecek bir konu değil bence.Kumandayla alıcı arasında iletişim kesilirse insanlara ve etrafa verebileceği zararı düşünemiyorum bile...Tam emin olmamakla beraber anten kablosunun aktif olmayan kısmını doğru ölçüde soyarak kullanmaya devam edilebilir.Kablonun kaç santimetre soyulması gerektiği üreticinin kullanma kılavuzunda yazıyor olabilir araştırmak lazım.Yanlışım varsa modelci ağabeylerim düzeltebilirler.

• Beğen
Tepkiler: CANKUT TAŞ
Kablonun kaç santimetre soyulması gerektiği üreticinin kullanma kılavuzunda yazıyor olabilir araştırmak lazım.Yanlışım varsa modelci ağabeylerim düzeltebilirler.
Yaklaşık 3 - 4 cm yeterli. 2.4 GHz bandında dalga boyu 12.5 cm'dir. Klasik olarak 1/4 dalga boyu anten kullanılır. Bu da 3.125 cm eder. 1/2 ya da 1/1 de kullanılabilir. Yani 6.25 cm ya da 12.5 cm.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Maalesef soyulacak kısım yok ve kullanma kılavuzunda da bununla ilgili bir bölüm bulunmuyor,başka bir alıcıdan soyulmuş kablo kesip bunun ucuna lehimlemeye çalışacağım.Aliexpressten orijinal anten siparişi verdim ama gelmesi iki hafta sürer.

Maalesef soyulacak kısım yok ve kullanma kılavuzunda da bununla ilgili bir bölüm bulunmuyor,başka bir alıcıdan soyulmuş kablo kesip bunun ucuna lehimlemeye çalışacağım.Aliexpressten orijinal anten siparişi verdim ama gelmesi iki hafta sürer.
Olmaz öyle. O siyah parçayı kesip at, kalan bölümün 3 3.5 cm bölümünü dikkatlice sıyır.

• Beğen

3 cm sıyırdım bakalım.Akşam yer testi yapmıştım,uçağı arabanın tavanına koyup uzaklaştım yaklaşık 120 m de sinyali kesmeye başladı.Tabi yer ile hava bir olmaz,yerde araçlar binalar var vs.Ama tekrar deneyeceğim bu şekilde.

Sümer ağabeyimin dediği gibi yaptıktan sonra kumandanın kullanım kılavuzunda "Range Check veya Range Test" diye kısım olmalı oradaki adımlara göre test yapabilirsiniz.

• Beğen