İlk modelim 3d printer FPV Orca V2 fpv orca v2

Rıdvan Düzz

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba ilk defa konu açıyorum yanlış açıyorsam kusura bakmayın

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk defa bir model yaptım ve dış gövdeyi hazır 3d printer modeli seçtim (fpv orca v2). Bu model uçar mı eksikleri neler ?

Ağırlığı şuan 650-700 gram civarı ve pixhawk bagladim(yardımcı pilot ve modifikasyon için) ağırlık merkezi kanadın 1/4 önünde olması gerekiyor yazmış üretici ama 1/4 olan yeri iple astığım zaman çok az birşey öne gidiyor sorun olur mu ?

Özellikleri
Pixhawk 2.4.8(gps WiFi telemetri vb. dahil)
4s 1800 mah lipo
4s 30 amper esc
Emax rs2205 2300 kv
Pervane olarak 5040 düşünüyorum çünkü 6040 varken esc çok ısınıyor zaten 6040 fazla sanırım bu motora ve ortalama 800 gram civarı thrust sağlayacak sanırım.

Bu uçak düzgün bir şekilde uçar mi sizce ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam kanadın önden 1/4 luk kısmına denge yeri demiş model tasarımcısı benim ağırlık merkezi o noktadan 0.5 cm ilerde öne dogru. Malzemeleri en fazla bu kadar dengeli koyabildim
Ağırlık merkezi önde olan uçak iyi uçar, inişte zorlar. Ağırlık merkezi geride olan uçak bir kere uçar.
Ağırlık merkezi öne kaydıkça stall hızı yükselir.
Normalde ağırlık merkezi 1/4 ile 1/3 arasıdır. Önde daha stabil, arkada daha oynak uçar.
Bu uçakta 1/4 alınmasına rağmen 0.5 cm daha öndeyse ben olsam biraz geriye almak için çabalardım. Ama bu halde de uçacaktır. İniş takımı olmadığı için büyük bir sorun olmayacağını düşünüyorum. İnişte son ana kadar az bir gaz desteğini öneririm.

Ağırlık merkezi önde olan uçak iyi uçar, inişte zorlar. Ağırlık merkezi geride olan uçak bir kere uçar.
Ağırlık merkezi öne kaydıkça stall hızı yükselir.
Normalde ağırlık merkezi 1/4 ile 1/3 arasıdır. Önde daha stabil, arkada daha oynak uçar.
Bu uçakta 1/4 alınmasına rağmen 0.5 cm daha öndeyse ben olsam biraz geriye almak için çabalardım. Ama bu halde de uçacaktır. İniş takımı olmadığı için büyük bir sorun olmayacağını düşünüyorum. İnişte son ana kadar az bir gaz desteğini öneririm.
Sağolun hocam teşekkür ederim değerli yorumunuz için ilk fırsatta uçuracağım :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhaba modelin kumandasi bugün geldi ama pixhawk ile bağlantıda sorun yaşıyorum

Fsi6a10b alıcımın ppm çıkışından pixhawkın rcin portuna bağladım kumandadan ppm modunu seçtim ve hem pixhawk hem kumanda yazılımlarını attim mission plannerda kumanda kalibrasyonunu yaptım ama bir türlü pixhawktan servo ve motorlara sinyal gitmiyor

Ekstra olarak motor güç kablosunu pixhawkin power modülüne bağladigimda bir yerden cızırtı geliyor batarya olabilir bu sorun olur mu ve esc çok çabuk ısınıyor başta çalışırken bile

Peki önce şu Pixhawk'ı çıkarsan. Kumandanı PWM modunda çalıştırıp servoları alıcıya bağlayıp uçağını bir uçursan. Eksiğini gediğini görüp tamamlasan. O arada Pixhawk konusunu araştırsan. Ne dersin???

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Peki önce şu Pixhawk'ı çıkarsan. Kumandanı PWM modunda çalıştırıp servoları alıcıya bağlayıp uçağını bir uçursan. Eksiğini gediğini görüp tamamlasan. O arada Pixhawk konusunu araştırsan. Ne dersin???
Pixhawki çıkardım çıkarınca gps ten sinyal almadığı için arm modu aktif olmuyor pwm modunda pixhawk olmadan calistirdim denedim sorun yok kaynak konusunda Türkçe kaynaklarin hepsini okudum denedim cozemedim İngilizce kaynaklara bakıyorum chatgbt den bile baya bisey denedim ilk aklıma gelen soruyu arastirmadan etmeden yazıp cevap almayı beklemiyorum merak etmeyin :)

Araştırmıyorsun demek istemedim.
En sık yapılan hata, uçağın içine bir sürü elektronik boca edip sonra da "bu niye olmadı" diye düşünmek. Bir uçağa flight controller ancak uçak düzgün bir şekilde uçar hale getirildikten sonra bağlanır. Söylemeye çalıştığım şey buydu.

Alıcının PPM çıkışı ile Pixhawk RC girişi arasındaki kabloyu Pixhawk'a ters takmış olabilir misin? Attığın fotoğrafta ters görünüyor.
Evet ters taktığım zaman alıcı elektrik alıyor diğer şekilde alıcı hiç çalışmıyor servo ve escler pixhawka bağlı alıcıda sadece ppm kablosu var