Yaz bitiyor, pistlerden havuz başına

selim özdil

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Biz HAVUZ dedik ama arzu eden, deniz veya göl kenarına gidebilir ve bizim teknelerde MOTOR YOK, sadece YELKEN ile gidiyor.

Daha önce bir model gemi sitesinin üyesi idim, orada bazı yelkenli planları ve inşaat teknikleri yayınlamıştım ve orası benim not defterim gibi idi ama birkaç sene önce kapandı. Bazı çizdiğim ve yayınladığım planlar artık yok ama yine birkaç tane var.

O sitede RC yelkenli yapmaya niyetlenenler, ters rüzgarda geri getiremem diye teknelerine HEP MOTOR KOYMAYI düşündüler, teknesini denizde kaçıranlar oldu, ama YAYGIN OLARAK, yelkenli tekneye motor takılmaz ve tekneyi, rüzgar nereden ederse essin, istediğiniz yere getirip götürebilirsiniz. Hiç RÜZGAR YOK diye düşündüğünüz, sizin farkedemediğiniz bir esintide bile tekneniz GİDER.

Belki ilgilenen arkadaşlar çıkar ve yapar diye KÜÇÜK ve kolay yapabileceğiniz bir tekne planı ekliyorum. Orijini FOOTY sınıfında bir yarışma katagorisine ait takriben 30 cm (1 FOOT) bir tekne, sınıfın adı teknenin büyüklüğünden geliyor. Bir park havuzunda KAÇIRMA korkusu yaşamadan yüzdürebilirsiniz. Bende bir tane var, bir fırsatım olursa resmini de çekip yayınlarım.

Ekli dosyalar

• Futi 1.pdf
    108.3 KB · Görülme: 14
Son düzenleme:
Biz HAVUZ dedik ama arzu eden, deniz veya göl kenarına gidebilir ve bizim teknelerde MOTOR YOK, sadece YELKEN ile gidiyor.

Daha önce bir model gemi sitesinin üyesi idim, orada bazı yelkenli planları ve inşaat teknikleri yayınlamıştım ve orası benim not defterim gibi idi ama birkaç sene önce kapandı. Bazı çizdiğim ve yayınladığım planlar artık yok ama yine birçak tane var.

O sitede RC yelkenli yapmaya niyetlenenler, ters rüzgarda geri getiremem diye teknelerine HEP MOTOR KOYMAYI düşündüler, teknesini denizde kaçıranlar oldu, ama YAYGIN OLARAK, yelkenli tekneye motor takılmaz ve tekneyi, rüzgar nereden ederse essin, istediğiniz yere getirip götürebilirsiniz. Hiç RÜZGAR YOK diye düşündüğünüz, sizin farkedemediğiniz bir esintide bile tekneniz GİDER.

Belki ilgilenen arkadaşlar çıkar ve yapar diye KÜÇÜK ve kolay yapabileceğiniz bir tekne planı ekliyorum. Orijini FOOTY sınıfında bir yarışma katagorisine ait takriben 30 cm (1 FOOT) bir tekne, sınıfın adı teknenin büyüklüğünden geliyor. Bir park havuzunda KAÇIRMA korkusu yaşamadan yüzdürebilirsiniz. Bende bir tane var, bir fırsatım olursa resmini de çekip yayınlarım.
Selim bey plan için teşekkürler. Planörlere ve yelkenlilere biraz meraklı birisiyim. İlk denemeler için basit bir yelkenli planı görmek güzel bir haber oldu benim için. En uygun vakitte denemek için planı arşivime ekliyorum. Başka alternatif model planları da varsa görmek isterim. :saygilar:

Bir de 1m US1M sınıfı, avustralyada bu konuda meşhur bir adamın (frank russel) planının inşaat planını çizmiştim. Adı da GOTHİC olabilir.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bulursam onu da yayınlarım, birkaç tane de küçükler olacak 50 cm, 65cm ama nerelerde hatırlayamıyorum, bulusam yayınlarım.

Bu da bizim futinin resmi