Pixhawk Rover araç yapımı

İBRAHİM IŞIK

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Arkadaşlar pixhawk kullanarak Rover araç yapmaya çalışıyorum konu ile bilgisini olan arkadaşlarla bilgi paylaşımı yapmak isterim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: hasan çeli k
Pixhawk la ilgili ayarlar, engelden kaçınma, takip vs gibi konularda yardıma ihtiyacım var.

Rover tipi tekerlekli robotlarda, kontrol ve yönetim sistemleri kritik öneme sahiptir. Geleneksel olarak, Pixhawk gibi uçuş kontrolörleri bu tür sistemlerde yaygın olarak kullanılsa da, Robot Operating System (ROS) çok daha esnek ve güçlü bir alternatif sunar. İşte ROS'un Pixhawk'a kıyasla sağladığı bazı önemli avantajlar:

1. Esneklik ve Modülerlik: ROS, modüler bir yapıya sahiptir ve bu sayede robotun farklı bileşenlerini (sensörler, aktüatörler, kameralar, vs.) kolayca entegre edebilir ve özelleştirebilirsiniz. Pixhawk, belirli bir donanım ve yazılım yapısına bağlıyken, ROS çok daha geniş bir donanım yelpazesini destekler.
  2. Gelişmiş Algoritmalar ve Yapay Zeka Desteği: ROS, otonom navigasyon, SLAM (Simultaneous Localization and Mapping), görüntü işleme gibi gelişmiş algoritmaların kolayca entegre edilebileceği bir platform sunar. Bu, robotun çevresini daha akıllıca algılamasını ve hareket etmesini sağlar. Pixhawk ise bu tür karmaşık işlemler için genellikle harici sistemlere bağımlıdır.
  3. Simülasyon ve Test Olanakları: ROS, Gazebo gibi güçlü simülasyon araçlarıyla entegre çalışabilir. Bu sayede, robotunuzu gerçek dünya koşullarında test etmeden önce sanal bir ortamda deneyebilir, hataları tespit edebilir ve performansı optimize edebilirsiniz. Pixhawk ile bu tür simülasyon imkanları daha sınırlıdır.
  4. Genişletilebilirlik ve Özelleştirme: ROS, açık kaynaklı bir platform olduğu için, ihtiyaçlarınıza göre tamamen özelleştirilebilir ve genişletilebilir. Yeni sensörler eklemek, özel kontrol algoritmaları geliştirmek veya mevcut sistemlerle entegre çalışmak ROS ile oldukça kolaydır. Pixhawk ise belirli bir donanım yapısına sıkı sıkıya bağlıdır ve bu esnekliği sunmaz.
Sonuç olarak, rover tipi tekerlekli robotlar için ROS kullanımı, daha esnek, genişletilebilir ve gelişmiş özellikler sunması nedeniyle Pixhawk'a göre daha avantajlıdır. Eğer robotunuzda otonomi, esneklik ve modülerlik gibi özelliklere önem veriyorsanız, ROS kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir platformdur.

Teşekkürler, maalesef yazılım bilmediğim için ros la yapamıyorum
işine girmeden önce, programlama konusunda neredeyse hiç bilgim yoktu. Şu anda da çok fazla bir şey bildiğimi söyleyemem. Ancak, birkaç kısa online kursun ardından bir kodun en azından ne yapmaya çalıştığını anlayabiliyorum. İnternette bolca bulunan projeleri kopyala/yapıştır yöntemiyle kendi projelerime aktardıktan sonra, küçük değişikliklerle kullanabiliyorum. Eğer bu şekilde bir yol izlemek isterseniz, The Construct isimli platformun ücretsiz kursları ve ROS platformundaki tutoriallardan faydalanabilirsiniz.

Örneğin, en basitinden RC kumandanızın alıcısından gelen SBUS veya PWM sinyalleri ile motor sürücülerini kontrol etmek isterseniz, bu amaçla hazırlanmış paketler mevcut. Ayrıca, aracınızda kamera da gördüğüm kadarıyla var. Eğer sistemi genişletmek isterseniz, görüntü aktarımı, görsel SLAM ve nesne tanıma için hazır paketler bulunuyor.
.

Python bilen bir arkadaş yardımcı olacak bana, azda olsa Arduino ile hazır kodlardan bir kaç proje yaptım.