Model uçakçılıkta elyaf fiber kullanmak

Seyit Bilgi

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Herkese merhabalar 3-4 senedir aktif olarak model uçakçılık ile uğraşıyorum ve bu sene artık biraz daha kaliteli bir şeyler yapmam gerektiği düşündüm . Bu nedenden dolayı da çoğu kişinin beğendiği EDGE 540 modelini yapmayı düşünüyorum bunun hakkında bir kaç soru soracağım size . Öncelikle geçtiğimiz senelerde edge 540 modelini fotoblok dediğimiz malzemeden yapmıştım ve baya da güzel ve keyifli bir model olmuştu. Sadede gelecek olursak 3dprintlab daki kanat açıklığı 1.80 civarı olan redbul stickerlı modeli yapacağım ama kumaş fiberden yapacağım . Model uçakların çoğu balsa gibi ağaç türevli malzemelerden gövdesi yapılıyor. Nerdeyse fiberden yapılmış hiç model uçak görmedim sebebini merak ettim (RC model uçak satan firmalarda) . Bence fiber hem tamir olarak ağaç türevli malzemelerden daha kolay hem de çok daha sağlam . Burdaki abilerim ablalarım bu konu hakkında benimle edindiğiniz bilgileri paylaşabilirmisiniz?

Herkese merhabalar 3-4 senedir aktif olarak model uçakçılık ile uğraşıyorum ve bu sene artık biraz daha kaliteli bir şeyler yapmam gerektiği düşündüm . Bu nedenden dolayı da çoğu kişinin beğendiği EDGE 540 modelini yapmayı düşünüyorum bunun hakkında bir kaç soru soracağım size . Öncelikle geçtiğimiz senelerde edge 540 modelini fotoblok dediğimiz malzemeden yapmıştım ve baya da güzel ve keyifli bir model olmuştu. Sadede gelecek olursak 3dprintlab daki kanat açıklığı 1.80 civarı olan redbul stickerlı modeli yapacağım ama kumaş fiberden yapacağım . Model uçakların çoğu balsa gibi ağaç türevli malzemelerden gövdesi yapılıyor. Nerdeyse fiberden yapılmış hiç model uçak görmedim sebebini merak ettim (RC model uçak satan firmalarda) . Bence fiber hem tamir olarak ağaç türevli malzemelerden daha kolay hem de çok daha sağlam . Burdaki abilerim ablalarım bu konu hakkında benimle edindiğiniz bilgileri paylaşabilirmisiniz?
Bazı firmalar hem hem balsa hemde fiber malzemeyi beraber kullanıyor. PilotRC firmasının uçakları bu şekilde

Kompozit modeller pahali ve genellikle ahsap ya da hybridlere (kompozit laminasyonlu ahsap) gore daha agir... 180cm lik bir ucakta kompozit fizibl degil...

Bu denklem 120cc (260cm kanat acikligi) uzeri modellerde kompozit lehine degisiyor... Maliyetleri her zaman yuksek...

Deneysel birseyler yapip amerikayi yeniden kesfetmektense sizi sure olarak daha fazla havada tutacak, tabiri caizse kilometre yaptiracak modellere yonelin derim...

• Beğen
Tepkiler: Bayram Bulut
Kompozit modeller pahali ve genellikle ahsap ya da hybridlere (kompozit laminasyonlu ahsap) gore daha agir... 180cm lik bir ucakta kompozit fizibl degil...

Bu denklem 120cc (260cm kanat acikligi) uzeri modellerde kompozit lehine degisiyor... Maliyetleri her zaman yuksek...

Deneysel birseyler yapip amerikayi yeniden kesfetmektense sizi sure olarak daha fazla havada tutacak, tabiri caizse kilometre yaptiracak modellere yonelin derim...
En başta dedikleriniz çok doğru üstüne ekstra bir şey söyleyemem .
Kendimi tam olarak açıklayamamışım kusura bakmayın modelim kesinlike tamamı fiberden oluşmayacak tabiki ama olabilecek max seviyede fiber kullanmayı planlıyorum . İçinde balsa olur başka türevler olur malzemeler koyacağım esneklik ve direnç istediğim bölgelerde .
Son olarakta fiber ve türevlerine ulaşımım kolay olduğu için amerikayı yeniden keşfetmek aptallık olabilir biraz evet ama aynı yolu tekrar tekrar gitmek bana çok zevk vermiyor işin doğrusu kendimce içine bir şeyler katmam lazım belki gereksiz olur belki çok iyi bir şey olur orasını bilemem ama işin sonunda hem kendimi çok geliştireceğim bir iş ,hobi olacak hemde ortaya yine keyifle kullanacağım güzel bir iş çıkacak .
Anlatmak istediğini anlatabilmişimdir umarım .Bilgileriniz için teşekkür ederim

Yanlış anlamadıysam, bir tane fotoblok uçak yaptın ve şimdi de 1.80 kanatlı kompozit uçak yapacaksın. Doğru mu?
Edge 540 modelini önceden 1 kere yaptım ondan sonra başka modellerde deneyimledim . Burda aslında anlatmak istediğimi tam olarak anlaşılmamış bu yapacağım dediğim modeli her şekil yapacağım doğru düzgün ve stabil bir şekilde. burdaki insanlardan ekstra olarak verebilecekleri bir handikap vs. varmı acaba diye düşünerekten yazdım. Hatta çok kaliteli bir iş çıkarırsam ticari olarak bile düşünebileceğim bir şey belki Türkiye de çok tutmaz ama bu işlerin pazarına sunabileceğim bir ürün çıkartabileceğimi düşünüyorum.

Merhaba. Fiberden uçak yapmak ciddi emek isteyen bir iş. Maliyetini ve gidecek zamanı iyi hesaplaman lazım, maliyet ve zaman sıkıntın yoksa asıl meseleye geleyim, medelcilikte çok tecrübeli olmalısın çünkü hatalı planlamada geri dönüşler sıkıntılı oluyor. Benimde kompozit yaptığım bir uçak var, Yeteri kadar tecrübe ve planlama yapamadım, yeteri kadarda güvenlide olmadı, baştan yapmam gereken kısımlar var, şimdilik rafa kaldırdım Kompozit yapmak istediğine göre önce model yapıp ondan kalıp alıp sonra ürün alman gerektiğini bildiğini var sayıyorum.

Merhaba. Fiberden uçak yapmak ciddi emek isteyen bir iş. Maliyetini ve gidecek zamanı iyi hesaplaman lazım, maliyet ve zaman sıkıntın yoksa asıl meseleye geleyim, medelcilikte çok tecrübeli olmalısın çünkü hatalı planlamada geri dönüşler sıkıntılı oluyor. Benimde kompozit yaptığım bir uçak var, Yeteri kadar tecrübe ve planlama yapamadım, yeteri kadarda güvenlide olmadı, baştan yapmam gereken kısımlar var, şimdilik rafa kaldırdım Kompozit yapmak istediğine göre önce model yapıp ondan kalıp alıp sonra ürün alman gerektiğini bildiğini var sayıyorum.
Benide bir ihtimalde olsa ticari olarak düşünmeye iten şeylerden biride kalıp alıp yapacak olmam zaten . Tecrübe olarakta model uçakçılıkta çok bir tecrübem yok ama fiberdir carbonfiberdir bunlar hakkında her bilgiye ulaşımım var ve başka alanlardada çokça kullanmkş olduğum malzemeler .Fiberle şuan üstünkörü bir model yaptım (bu model haricinde ) görüntü olarak çok iyi olduğunu söyleyenem onunda en başta nedenlerinden biri kalıp almadan nasıl olacağını görmek istemem ve de biraz aceleci davranmam yatıyor