Lipo pil kısa devre!

Berkay ŞAHİN

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba arkadaşlar.
Pili escye takarken,esc ye bağladığım XT60 çıktı ve pilde kısa devre oldu.Biraz duman çıktıktan sonra hemen kestim.Pilde herhangi bir ısınma yada şişme olmadı fakat pili motora tekrar bağladığımda motor çalışmıyordu.Başka bir pille denedim çalıştı ve sıkıntının kısa devre olan pilde olduğunu fark ettim.Kısa devre olan pili "SkyRc imax b6 mini" şarj cihazına taktığımda "EXT. TEMP TOO HIGHG" uyarısı alıyorum.Şimdi bu pil bozuldu mu ? Yada bu problemi nasıl çözebilirim ?

Bataryada enerji var mi? Önce ona bakmaniz gerekiyor. Biraz duman çıktı ise, bir yerler hasar gördü demektir. Ki bu büyük ihtimalle pilleri birbirine bağlayan bağlantı parçalarının biri yanmis olabilir. Pil tekrar kullanilabilir, ama sökülüp elden geçirilmesi gerekir gibi görünüyor.

Balans konnektörlerini kontrol edin bir multimetre ile muhtemelen içerden lehimler ayrılmıştır. Sadece sorunun bu olup olmadığını kontrol edin sonrada pili güvenli bir şekilde nasıl yok edeceğinize bakın bence

Edit: İlker abi aynısını yazmış gözümden kaçmış özür dilerim.

Tamam fakat pilde şişme gibi bir durum yok.Multimetre olmadığı için kontrol edemiyorum.Duman çıktı derken pilden çıkmadı.Eksi ile artıyı birleştirince duman çıkar yada bir yere değince yakar ya.(maket kartona değdi,biraz yaktı kartonu)Öyle bir şey oldu aslında.Lipo pillerin böyle olduğunu hiç bilmiyordum.18650 pili kısa devre yaptım kaçdefa fakat sapasağlam.Ne şişme ne ısınma.Güvenlik ve önlem için imha edin dediğinizi anlıyorum fakat pilde 1 gün önce geldi.Kıyamam ona ben :D (ben kıymazsam o bana kıyacak :D)

Geçmiş olsun ancak ben olsam çok güvenmezdim. Multimetreniz yoksa tehlikeli işlere bulaşacak kadar tecrübeli değilsiniz diye tahmin ediyorum. Etrafınızda pili kontrol edebilecek kimse varsa -ki tasvip etmiyorum- bi baksın.

Sevgili kardeşim, belki kızacaksın ama, yazdıklarını okurken aklıma körebe oyunu geldi.
Konunun detaylarından habersiz gibisin ve en basitinden bir ölçü aletin bile yok. Ne dememizi bekliyorsun?
Ya pili iyice deşarj edip atacaksın ya da deneyimli bir abine götürüp baktıracaksın. Üçüncü seçenek yok.

Sevgili kardeşim, belki kızacaksın ama, yazdıklarını okurken aklıma körebe oyunu geldi.
Konunun detaylarından habersiz gibisin ve en basitinden bir ölçü aletin bile yok. Ne dememizi bekliyorsun?
Ya pili iyice deşarj edip atacaksın ya da deneyimli bir abine götürüp baktıracaksın. Üçüncü seçenek yok.

Haklısın hocam bende sadece meraktan soruyorum, belki yapabileceğim başka şeyler vardır diye.Belki kızıcaksınız fakat lipoyu açtım.Mavi kablonun lehimi atmış,kırmızı kabloyu anlayamadım,beyaz ve siyah kabloda herhangi bir şey yok.Şuana kadar ısınma yada şişme olmadı pilde.Zaten pili delme yada çizme gibi bir işlem yapmadım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bence ilk iş olarak bir ölçü aleti almalısınız sonuçta her zaman lazım olabilecek birşey. Aldıktan sonra nasıl kullanılır araştırması da yapın işinize yarayacak birçok özelliği var. Ölü yatırım değil sonuçta ve herhangi bir elektronik malzemesi satan her yerde bulunabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Berkay ŞAHİN
Haklısın hocam bende sadece meraktan soruyorum, belki yapabileceğim başka şeyler vardır diye.Belki kızıcaksınız fakat lipoyu açtım.Mavi kablonun lehimi atmış,kırmızı kabloyu anlayamadım,beyaz ve siyah kabloda herhangi bir şey yok.Şuana kadar ısınma yada şişme olmadı pilde.Zaten pili delme yada çizme gibi bir işlem yapmadım.

elinizde ölçüm aleti yoksa en azından küçük bir elektrik motoru ile balans kablosundan hangi hücreden elektrik gelip gelmediğini test edebilirsiniz :p tabi bu test amaçlı ölçüm aleti olmazsa olmaz.:saygilar:

Bu fotolara gore olcu aletine gerek yok. Mavi kablonun bagli oldugu kulak iki hucre arasindaki gecisi sagliyor. Dikkatli bakilirsa iki hucre arasindaki baglantinin kopmus oldugu goruluyor. Bu pil, bence, cop olmus durumda. Bundan sonra konnektor lehimlerken bu pili hatirlarsin artik.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet ATICI
Bu fotolara gore olcu aletine gerek yok. Mavi kablonun bagli oldugu kulak iki hucre arasindaki gecisi sagliyor. Dikkatli bakilirsa iki hucre arasindaki baglantinin kopmus oldugu goruluyor. Bu pil, bence, cop olmus durumda. Bundan sonra konnektor lehimlerken bu pili hatirlarsin artik.
LiPo'ları bu kadar kolay çöp etmemek lazım. O bağlantı lehimlenip pekala düşük güçlü işler için kullanılır. Örneğin alıcı pili olabilir ya da başka bir işte kullanılır, ne bileyim şarjlı tornavidanın eskiyen pili yerine takılır falan.

Orayı lehimle ve devam et. Lehimlerken de çok yavaş ve dikkatli ol. Yeni pil demiştin. En fazla hücrelerden birisi % 98'e falan düşmüştür.