Karton ile başladım Çelik macun ile devam ediyorum

Atılım İZGÜ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Herkese merhaba;
Bir hafta sonu çocuklarımın baba gemi yap demesiyle tam da taşınma arefesinde evde bolca bulunan karton kutulardan yapmaya başladığım tekne modeli. Aslında buralara kadar getirmeyi pek düşünmemiştim, bu derece detaya gireceğim bir tekneyi ahşaptan yapma düşüncem vardı. Ama çocuklar oynadıktan sonra bir kenara bırakınca ben de üzerinde ilerlemek istedim. Zaman zaman acaba boşa mı kürek çekiyorum? emekler boşa gider mi? kaygısına kapılsam da, ar-ge, ar-ge'dir mantığıyla ilerlemeye devam ediyorum.
Gelelim modele; yazımın başında bahsettiğim üzere bir anlık aksiyonla başlanmış bir model. Her hangi bir plan kullanmadım. ilk önce taban formunu verdim ve sonrası geldi. sızdırmazlık için epoxi mi kullansam yağlı boya ile boyayıp bir denesem mi derken, araç kaporta tamirinde kullanılan polyester macun kullanabilirim diye düşündüm. Şu ana kadar gayet iyi gidiyor diye düşünüyorum. bu noktada sizlerin tecrübe ve fikirlerine ihtiyacım olacak. aklıma şu an için takılan iki soru ile beğeni eleştiri ve görüşlerinize sunuyorum. İlerleyen günlerde daha detaylı fotoğraflar eklemeye çalışacağım. Sorularım ise şu şekilde;

- Karton altyapı üzerine bu kadar emeğe değer mi? model bittiğinde su ile teması sonrası problem oluşabilir mi?
- Yukarıda da belirttiğim üzere plansız bir başlangıç olmasından dolayı tekne kıç kısımında şaft ve pervane boşluğu bırakmadım. Motor ve pervane montajı zor olur mı? montajda problem olmaz ise verimli olur mu?
Çok teşekkürler. İyi forumlar.:)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

kullandıgın malzemeyi suya dayanıklı bir malzeme ile değiştirirsen köpük sert köpük benzeri malzemeleri diyorum
işin çok daha kolay olur sizin dediğiniz gibi kartonu boya kapla falan uzun iş olur pervane motor olarak hava gücünü kullanmayı deneyebilirsiniz tamamen deneme yanılma ile de ilerleyebilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: Atılım İZGÜ
kullandıgın malzemeyi suya dayanıklı bir malzeme ile değiştirirsen köpük sert köpük benzeri malzemeleri diyorum
işin çok daha kolay olur sizin dediğiniz gibi kartonu boya kapla falan uzun iş olur pervane motor olarak hava gücünü kullanmayı deneyebilirsiniz tamamen deneme yanılma ile de ilerleyebilirsiniz
Yanıtınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Bu kadar yol almışken bu tekneyi suya indirmeye kararlıyım. Belki bu tekneden edindiğim tecrübeleri değerlendirebildiğim yeni bir modelde mutlaka suya dayanıklı bir malzeme veya ahşap ile başlayacağım. öneri ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim iyi akşamlar.

• Beğen
Tepkiler: Samet Yayla
Yanıtınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Bu kadar yol almışken bu tekneyi suya indirmeye kararlıyım. Belki bu tekneden edindiğim tecrübeleri değerlendirebildiğim yeni bir modelde mutlaka suya dayanıklı bir malzeme veya ahşap ile başlayacağım. öneri ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim iyi akşamlar.
her zaman rica ederim başarılar