Video Havada Kanat Kırıldı!😂😂

İlgi Alanı
Uçak
Herkese selam,
Maket kartonunda yapmış olduğum trainer model uçağım videoda görüldüğü üzere havada kırılıyor. Benim için komik ve heyecanlı bir uçuş oldu, umarım siz de izlerken gülersiniz:lollol:

Peki uçak neden kırıldı?
Kanat açıklığının 2metre olması ve malzemenin maket kartonu olması kırılmasında büyük etki oynadı. Ayrıca hem sert rüzgar olması hem de kanat içlerin yeteri kadar destek koymadığım için videoda görüldüğü gibi ani manevra sırasına kanada çok yük bindi ve mukavemeti yetersiz kalıp kırıldı.

Her kaza bir ders niteliğinde...

Video:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sevgili kardeşim, lütfen bağışla ama, kanatların nasıl yapılması, nasıl desteklenmesi ve uçuş öncesi nasıl test edilmesi gerektiği onlarca yıldır biliniyor. Biraz okumak araştırmak yerine bütün hataları tek tek yapıp öğrenmek aklın yolu değil. O nedenle "her kaza bir ders niteliğinde" ifadesine sadece gülebildim.

Sevgili kardeşim, lütfen bağışla ama, kanatların nasıl yapılması, nasıl desteklenmesi ve uçuş öncesi nasıl test edilmesi gerektiği onlarca yıldır biliniyor. Biraz okumak araştırmak yerine bütün hataları tek tek yapıp öğrenmek aklın yolu değil. O nedenle "her kaza bir ders niteliğinde" ifadesine sadece gülebildim.
Değerli abim, ben de boş zamanlarımda uçak mühendisliği hakkında teknik konular araştırıyor ve bol bol RC uçak yapım videoları izliyorum. Şuanlık amacım basit uçak ve eğlenceli uçuşlar olduğu için eğer videoya dikkatli bakarsanız gövdenin bile sadece dikdörtgen uzun bir borudan ibaret olduğunu görebilirsiniz. Gülmenize sevindim, çünkü amacım beraber gülmekti :)

Değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Videodaki uçak havada bir garip süzülüyor, uçağın yapısıyla mı alakalı yoksa kuyruk ağır mı kalmış. Kıymetli üstadlar değerlendirirseniz sevinirim.

Videodaki uçak havada bir garip süzülüyor, uçağın yapısıyla mı alakalı yoksa kuyruk ağır mı kalmış. Kıymetli üstadlar değerlendirirseniz sevinirim.
Aslında çok fazla rüzgar vardı ondan dolayı stabil uçuş olmayabiliyor. Uçuştan önce her zaman ağırlık merkezine bakıyorum. Hatta bir miktar burun aşağı olacak şekilde ayarlıyorum ağırlık dengesini.

Ben bundan dolayı olduğunu düşünüyorum. Fakat tecrübeleri üstadlarımız daha doğru yorum yapabilir. Benim çok fazla uçuş tecrübem yok.

kanadın orta kısmından bir iple veya benzer bir materyal ile kanadı uçağın alt kısmına bağlamak fayda sağlar mı acaba

kanadın orta kısmından bir iple veya benzer bir materyal ile kanadı uçağın alt kısmına bağlamak fayda sağlar mı acaba
Sağlayabilirdi. Kanadın altına 60cm uzunluğunda karbon çubuk koymuştum esnemeyi azaltmak için. Ama ne kadar kuvvete maruz kaldıysa karbon çubuğun bittiği yerden kanat kırıldı. Malum kanat uzunluğunu 2 metre yapınca pek de şaşırmadım😅