Fugly Jet EDF

İlgi Alanı
Uçak
Herkese merhabalar, daha öncesinde yapmış olduğum F22 uçağını başından planlayarak yapmadığım için motorun konumu dolayısıyla istediğim itkiyi üretemedim. Sonrasından motora giden hava kanalları açsam da fayda etmedi. Havanın çıkış yolu çok dağınıktı sanırım onun da etkisi vardı. Ve tabiki ağrılık merkezi büyük ihtimalle doğru ayarlanmamıştı. Velhasıl farklı bir uçak yapmak istedim.

İnternette Fugly Jet adında bir arkadaşın kendi uydurduğu bir model buldum. Oradan esinlenerek kendi uçağımı yaptım.

Yaptığım ölçümlerde uçuş ağırlığı 850gr ve maksimum itki 1100gr olarak çıktı.

Uçağın burun kısmını bu şekilde açık bırakmayı düşünüyorum çünkü yanlardaki hava alıklarından motor yeterli havayı çekemiyor. Yakın zamanda uçuşa çıkacağım inşallah. Uçak hakkındaki yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kanat biraz emanet duruyor gibi...

Akşamdan sabaha bir tane uçak yapardım zamanında. Ama kullan at şeklinde oluyordu genelde. Bence sen bu uçaktan çok daha iyisini yapabilirsin. Hatta sen bile yaptığın uçağa baktığında bunu ben mi yaptım diyeceğin bir uçak yapabilirsin.

Nasıl 🤔 diyorsan; öncesinde 1 hafta kendine düşünme ve araştırma hakkı ver. Kararını verdikten sonra ince ince başla ve güzel bir uçak yap.

Şuna dikkat etmeni istiyorum. Elindeki motor ile uçmak istiyorsan sürtünmesi en düşük olacak şekilde bir uçak yapmalısın. Şuan bu yaptığın uçak tamamen ters bir mantıkla yapılmış. Buna düşük kvlı ve büyük pervane çeviren torklu bir motor koysan muhtemelen uçarsın. Yada en azından havada gidersin diyelim. Ama bu motorla uçmayı bırak havada da gidebileceğini sanmıyorum maalesef.

Kanat biraz emanet duruyor gibi...

Akşamdan sabaha bir tane uçak yapardım zamanında. Ama kullan at şeklinde oluyordu genelde. Bence sen bu uçaktan çok daha iyisini yapabilirsin. Hatta sen bile yaptığın uçağa baktığında bunu ben mi yaptım diyeceğin bir uçak yapabilirsin.

Nasıl 🤔 diyorsan; öncesinde 1 hafta kendine düşünme ve araştırma hakkı ver. Kararını verdikten sonra ince ince başla ve güzel bir uçak yap.

Şuna dikkat etmeni istiyorum. Elindeki motor ile uçmak istiyorsan sürtünmesi en düşük olacak şekilde bir uçak yapmalısın. Şuan bu yaptığın uçak tamamen ters bir mantıkla yapılmış. Buna düşük kvlı ve büyük pervane çeviren torklu bir motor koysan muhtemelen uçarsın. Yada en azından havada gidersin diyelim. Ama bu motorla uçmayı bırak havada da gidebileceğini sanmıyorum maalesef.
Abi aslında benim de düşüncem daha aerodinamik ve göze hoş gelen bir uçak yapmaktan yana. Fakat hızlı uçan uçaklarla pek tecrübem olmadığı için 1 hafta emek verdiğim uçağı ilk uçuşta kırmak üzücü olabilir. O yüzden daha basit ve pratik bir şey yapmak istedim. Zaten yaptığım uçağın gövdesi aslında dikdörtgen prizmadan ibaret. Aerodinamik olarak burun kısmı dezavantaj gibi duruyor orayı kapatsam sivri olsa daha iyi olacaktı fakat orayı kapatıp motorun itme gücüne baktığımda biraz düştüğünü farkettim. Bu da yan hava alıklarından motorun yeterince hava almadığını düşündürdü. O yüzden açık bıraktım. Ayrıca kanadım da biraz kalın. Daha ince bir kanat olsa daha iyi olurdu. Onu da yapacağım inşallah.

Dediğin gibi bu uçağın sürtünmesi bir hayli fazla olacak gibi duruyor. Fakat YouTube'a bakarsan Fugly Jet adında buna çok benzer uçaklar yapıp uçuranlar olmuş hep. Biraz da o videolara güvenerek uçacağını düşünüyorum. Bunu uçurduktan sonra asıl istediğim aşağıdaki uçaktan. Planını da buldum internetten. İnşallah bunu yapacağım.

• Beğen
Tepkiler: hasan çeli k
Abi aslında benim de düşüncem daha aerodinamik ve göze hoş gelen bir uçak yapmaktan yana.
Göze hoş gelmesi mevzu değil. Bu en son iş. Önemli olan aerodinamik olması.
Fakat hızlı uçan uçaklarla pek tecrübem olmadığı için 1 hafta emek verdiğim uçağı ilk uçuşta kırmak üzücü olabilir. O yüzden daha basit ve pratik bir şey yapmak istedim.
Bence bu kocaman bir bahane :)

O resimdeki uçağı yapmak için yeni konu açabilir ve her adımı detaylıca anlatabilirsin. Buradaki üstadlar da yardımcı olurlar ve konforlu uçuşlar yapma imkanının olacağı bir uçak yapmış olursun.

YouTube de julius perdane diye arat. Bu adamın edf uçakları var heralde birkaç tane. Senin ekipmanlarına uygun mu yada küçültüp büyüterek uygun hale getirmek mümkün mü diye araştır derim.

YouTube de julius perdane diye arat. Bu adamın edf uçakları var heralde birkaç tane. Senin ekipmanlarına uygun mu yada küçültüp büyüterek uygun hale getirmek mümkün mü diye araştır derim.
Evet evet o adamın F-22 videosuna bakarak yapmıştım F-22 uçağını fakat tek tek tüm parçaları kesmek hem çok yorucu oldu hem de düzgün kesemediğim için parçalar arasında çok boşluk kaldı. Bir dahaki sefere parçaları lazerde kestirmeyi düşünüyorum. Bu yaptığım Fugly Jet aslında elimdeki arta kalan fotoblokları değerlendirmeme yaradı. İnşallah yakın zamanda çok daha iyi uçaklar yapacağım.

Daha aerodinamik olması için burun kısmını kapattım. Biraz boşluk bıraktım motora önden de hava girişi olabilmesi için. Bugün maiden flight gelecek inşallah.

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK