Fotobloktan uçak yapımında kesme hassasiyeti

SemihARSLAN

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba, rc uçaklar konusunda yeniyim. Daha önce 3d yazıcı ile 2 uçak yapmayı denerim ancak ikisi de başarısız oldu. Foruma kayıt olduktan sonra köpük yada fotobloktan yapmanın acemiler için daha iyi olduğunu anladım. Şu an fotoblok ile bir model yapmayı deniyorum ancak çizimler ve kesimler çok temiz olmuyor gibi hissediyorum, yani milim de olsa kaymalar oluyor veya tam dik kesim olmuyor. Bu şekilde devam etmeli miyim yoksa bir yerden lazer bulup o şekilde mi kesmeliyim. Daha önce yapmış olduğum 3d uçakların da görsellerini ekliyorum görünüşte bir hatam varsa ve bilgilendirebilen biri varsa sevinirim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhaba, rc uçaklar konusunda yeniyim. Daha önce 3d yazıcı ile 2 uçak yapmayı denerim ancak ikisi de başarısız oldu. Foruma kayıt olduktan sonra köpük yada fotobloktan yapmanın acemiler için daha iyi olduğunu anladım. Şu an fotoblok ile bir model yapmayı deniyorum ancak çizimler ve kesimler çok temiz olmuyor gibi hissediyorum, yani milim de olsa kaymalar oluyor veya tam dik kesim olmuyor. Bu şekilde devam etmeli miyim yoksa bir yerden lazer bulup o şekilde mi kesmeliyim. Daha önce yapmış olduğum 3d uçakların da görsellerini ekliyorum görünüşte bir hatam varsa ve bilgilendirebilen biri varsa sevinirim.

Uçaklar çok güzel görünüyor. Uçmama sebepleri nedir acaba?

Ben fotobloktan yaptığım ilk uçakta. direkt dikdörtgen uzun bir gövde yaptım kanadı da üstüne koydum ve uçurdum. tamamen estetikten yoksun, kesim olarak ince işçilik barındırmayan bir uçaktı. Keserken abartı bir sapma yapmadıktan sonra sorun olacağını düşünmüyorum. Bulabilirsem İlk uçağımın fotoğrafını da eklerim buraya belki yardımcı olur. Bir de YouTube'daki Kendin Yap kanalına bakabilirsin Fotoblokla gayet güzel trainer uçaklar yapıyor.

Uçak bu:

Bu da uçuş videosu:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yani çok abartı hatalar olmadığı sürece bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

• Beğen
Tepkiler: SemihARSLAN
Düşme sebeplerinden emin değilim ancak uldız'ın dengesizlikten düştüğünü düşünüyorum aynı zamanda elden atmalı olduğu için ben düzgün atamamış olabilirim. Bumin ise kalkışta sola çekiyordu o da dengesiz gibiydi ancak kontrolleri yaptığımda iki uçak da dengede gibi görünüyordu. Birde şöyle bir durum var lw-pla dediğimiz materyal aşırı hassas gibi geldi bana. En ufak streste kırılıyor, çatlıyor ondan dolayı 3d yazıcı ile uçak yapmaya ara verdim. Öneriniz için teşekkür ederim ben de o kanaldaki uçaklardan birine başladım ama dediğim gibi kesimler temiz olmayınca soru işaretleri oluştu kafamda.

3D baskı imkanı varsa, düzgün bir plan satın alıp, önerilen ayarlarda basarak uçağı inşaa etmeyi öneririm. PlanePrint uçakları bence bu konuda ideal. Müthiş kılavuzlar hazırlamışlar. Farklı parçalar için farklı profiller de hazır var.

Düşme sebeplerinden emin değilim ancak uldız'ın dengesizlikten düştüğünü düşünüyorum aynı zamanda elden atmalı olduğu için ben düzgün atamamış olabilirim. Bumin ise kalkışta sola çekiyordu o da dengesiz gibiydi ancak kontrolleri yaptığımda iki uçak da dengede gibi görünüyordu. Birde şöyle bir durum var lw-pla dediğimiz materyal aşırı hassas gibi geldi bana. En ufak streste kırılıyor, çatlıyor ondan dolayı 3d yazıcı ile uçak yapmaya ara verdim. Öneriniz için teşekkür ederim ben de o kanaldaki uçaklardan birine başladım ama dediğim gibi kesimler temiz olmayınca soru işaretleri oluştu kafamda.
Hocam peki uçağın maliyeti size ne oldu? 3d uçağı rahatça uçurabildiğimizi düşünürsek mantıklı mıdır? Parçaları birleştirmek falan zor mu?

Hocam peki uçağın maliyeti size ne oldu? 3d uçağı rahatça uçurabildiğimizi düşünürsek mantıklı mıdır? Parçaları birleştirmek falan zor mu?
elektronik parçalar zaten ortak yani malzemenin önemli yok bence. LW PLA şuan 900tl falan galiba ve modele göre değişir ama çok rahat 3 uçak çıkıyor. Birleştirmek falan da çok kolay hatta bence fotobloktan daha kolay. En büyük sıkıntıyı ben pil konusunda yaşadım elimde 2200mah bir pil var bazı modeller için büyük ve ağır geliyor.

Son yaptığımız iki uçak. İkisi de çok iyi uçuyor.

ikisi de çok güzel görünüyor hocam elinize sağlık. Bu uçaklar LW PLA mı yoksa PLA mı? bide ben galiba acemi olduğum için zorlandım ve uçakların daha kırılgan olması büyük bir sorun oluşturdu bende.

ikisi de çok güzel görünüyor hocam elinize sağlık. Bu uçaklar LW PLA mı yoksa PLA mı? bide ben galiba acemi olduğum için zorlandım ve uçakların daha kırılgan olması büyük bir sorun oluşturdu bende.
LW ve yer yer Tough PLA.
Kırılganlık öncelikle kullanılan filamentin kalitesine sonra da baskı ayarlarına bağlı.
Ama bu uçakları balsadan yapsan da kırılgan olurlar.

Fotoblok,xps köpük ve depron gibi malzemelerde kısmi kırımlar daha kolay tamir olur düşüncesindeyim.Yani modelin burun kısmında biraz eziklik olsa tamamen burun kısmını değilde ezilen hazar gören yeri plana göre yapıp hasar giderilebilir.Aynı durum kanat uç kısımlarında.Elavatör,Rudder içinde geçerli.Eli becerikli birisi için tüm işlem 1 saat te biter tekrar uçabilrisin