Benzinli Testere Motorundan Uçak Yapılır mı?

İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar merhaba, benzin motorlu bir uçak yapmak istiyorum fakat motorlar çok uçuk fiyatlara satılıyor.
Çim biçme ya da testere motorunu kullanabilir miyim sizce? YouTube'da yapan birkaç kişi gördüm gaz telini de servo motora bağlayıp kontrol ediyorlar. Fakat çok az kaynak var.
Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Yapılsa bile ben sağlıklı olacağını düşünmüyorum.Benzinli testere motoru odun kesmek maksadıyla tasarlanmıştır.Dolayısıyla maruz kaldığı stresler,ürettiği güç,Rpm aralığı ve Tork değerleri farklılık gösterecektir.Kullanılan materyallerin dayanımları ve soğutma kısmı gibi etkenleri de unutmamak gerekir.Sonuçta her ikisi de farklı amaçla tasarlanmış motorlar.Bir şeyi amacı dışında kullanmamak gerekmektedir.Belki çalıştırırsınız ama ne kadar verimli olur? Veya maliyet açısından uğraşmaya değer mi? Sıfır Uçak motoru almak bence daha mantıklı...

çok uçuk fiyatlara satılıyor.
Saçar yurtdışı fiyatkara getiriyor... Uçuk değil, ülkenin alım gücü yok.. Düştü demiyorum... Yok diyorum...
Çim biçme ya da testere motorunu kullanabilir miyim sizce?
Olmaz değil ama amaç tasarruf etmekse isabetsiz olur... Yok ben motor hobisi edinmek istiyorum dersen short stroke oldukları için talaşlı imalatla uydurulabilir....

Tuğcan kardeşimiz var Ankara'da, bayadır uğraşıyor imalatı için... Krankı ve bloğu hallettiler ancak silindir dökümü (die-cast) için arayış halindeler...

Geçen sene tek silindir olanı görmüştüm...

Bu yıl yarışmaya çift silindir mock up' ını da getirdi... Yüklü miktarda üretim / sipariş olmadan pek kolay değil...

Tek silindirin fotosu
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Daha önce ot biçme motorundan yapan tanıdığım bir abi vardı. Ama güç ağırlık dengesiz yetersiz geliyordu. Bir kaç uçuş yaptı daha sonra motoru bir standa sergilemek için koydu

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bende yıllardır bu sorunun cevabını arıyordum. Daha önce bu şekilde deneyen var mı:lol:

Eskiden Zenoah marka benzinli uçak motorları revaçtaydı. Magnetolu ateşleme sistemi vardı, elektronik değildi. Çok da alternatif yoktu zaten. Benim de küçükken ilk gördüğüm benzinli uçak motoruydu. Rahmetli Murat Yücad'ın bir warbird'ünde görmüştüm.
Zenoah aynı zamanda çim biçme makinesi, tırpan gibi aletlere de motor yapıyor.

Tahminim aynı piston, silindir ve karbüratörleri her iki uygulamada da kullanıyordur ancak blokta, şaftta ve göbekte farklılıklar vardır. Yeni parçalar tasarlayıp üretmek gerekecektir. Bence hem pahalıya çıkar, hem de riskli olur.

Ben olsam illa ki mevcut model uçak motoru olarak satılan motorlara yönelirdim, ikinci el arayışına girerdim.

Eskiden Zenoah marka benzinli uçak motorları revaçtaydı.
Var burda bir tane... G-62, yandan karblı, canister de takılı hatta... Extreme Laser 91" e bağladı fransız bir arkadaş... Yani eh işte bir tarafını zor kaldırıyor ama uçuruyor modeli bir şekilde...:)

Yarın Hangar'a uğrama planım yok ama olursa resmini de çekerim :)